Fanpage czy Strona Internetowa

Potrzebujemy obydwu, czy niekoniecznie?

Fanpage

Powszechnie wiadomo, że aby odnieść sukces w biznesie, trzeba zaistnieć w sieci. Niestety samo „być” to za mało. Gdzie zaprezentować siebie, swój produkt? Jak w gąszczu informacji dać się odnaleźć?

Codziennie z każdej strony jesteśmy bombardowani wiadomościami i różnymi reklamami. Popularność mediów wzrasta. Dzisiaj mało kto wyobraża sobie świat bez nich. Cóż to dla nas oznacza? Skupmy się najpierw na jednym z najbardziej popularnych mediów społecznościowych – Facebooku. Jeśli prowadzisz biznes albo go planujesz, prawdopodobnie można Cię spotkać na tym właśnie portalu. Możliwe też, że masz założonego swojego fanpage. Z tego konkretnego imperium społecznościowego korzysta 1,5 miliarda osób na całym świecie, a ponad 14 milionów Polsce. Sporo – prawda? A liczba ta cały czas rośnie.

Czyli nasuwa się oczywista sugestia – na Facebooku warto być i mieć firmowego fanpage. To już nie kwestia wyboru, ale konieczność podyktowana rozsądkiem.

Czy w tej sytuacji powinniśmy mieć też swoją stronę? Może wystarczy opierać swój biznes na facebookowym profilu? Przecież nasz fanpage w pewien sposób zastępuje stronę internetową. Z kolei sam Facebook ciągle się rozwija i udoskonala. Ale czy aby na pewno wszystkie wprowadzane przez portal zmiany są korzystne dla nas i ułatwiają nam kontakt z naszymi potencjalnymi klientami? A może niektóre innowacje dążą do tego, aby nas skierować na ścieżkę płatnych reklam. Gdy podążamy drogą nie do końca sugerowaną przez portal, „karani” jesteśmy malejącymi zasięgami. I tutaj oczywiście możemy się oburzyć, ale prawda jest taka, że z Facebooka korzystamy tylko gościnnie i często w sposób całkowicie darmowy. A pamiętajcie, że to przede wszystkim wyspecjalizowany portal do targetowania reklam, mimo iż potocznie jest traktowany jako ogromne forum dyskusyjne. Tak więc umiejętne wykorzystanie zasobów i możliwości Facebooka może nam dać ogromne korzyści.

Warto zrozumieć idę portalu, jego cele, system i założenia. Nie ma się też co dziwić, że duże firmy wydają spory procent pieniędzy na kampanie reklamowe właśnie na Facebooku. Tutaj jeszcze dodam, że i ci mniejsi gracze mogą bardzo dobrze sobie poradzić w facebookowym środowisku. Wystarczy przeprowadzić odpowiednio opracowaną kampanię i można odnieść sukces, dysponując nawet małym budżetem. Ale o tym szerzej innym razem.


Ważne jest to, że wybierając Facebook do prezentowania nas, naszej działalności i produktów, musimy zaakceptować, że nasz fanpage opierać się będzie na systemie, który nam udostępnia amerykański giganta. Co to dla nas oznacza? W przypadku ewentualnych problemów jesteśmy uzależnieni od decyzji i kaprysów Facebooka. Pamiętajcie, że my tylko tam dzierżawimy miejsce.

Co w tej sytuacji daje nam nasza strona internetowa?

Przede wszystkim wolność! To my decydujemy, kiedy co i jak robimy. To jest nasze miejsce, z którego nas nikt nie usunie. Nasza strona jest i będzie, jeśli tylko tak zadecydujemy. To pierwszy najważniejszy argument – jesteśmy niezależni.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji:

Fanpage to jak wynajęte mieszkanie, gdy właściciel zmieni plany, może wypowiedzieć nam umowę. Strona internetowa to jak nasze własnościowe mieszkanie, które należy do nas i o którym tylko my decydujemy.

Idźmy dalej tym tropem. Czy warto mieć stronę i fanpage jednocześnie? Tak, w wielu sytuacjach się wzajemnie uzupełniają. Możemy kierować ruch z jednej platformy na drugą. Poza tym budujemy i wzbudzamy większe zaufanie, gdy istniejemy jako marka w kilku miejscach. Pamiętajcie, że strona internetowa to pewnego rodzaju gwarant bezpieczeństwa dla naszych klientów – a wiarygodność to jeden z naszych ważniejszych atutów. Dobrze zaprojektowana i prowadzona strona buduje wiarygodność i wpływa na wzrost wartości naszych produktów.

Dlaczego więc niektóre strony internetowe nie spełniają swojej funkcji i ich właściciele generują ruch tylko na fanpage?

Dlaczego tak się dzieje? Dzisiejsze czasy, ciągły ruch i zmiany wymagają od nas dużej aktywności. Nasi klienci oczekują, że odwiedzając nasz fanpage, czy też stronę internetową, znajdą tam zaktualizowane informacje, coś nowego wartego uwagi. Nuda to jeden z naszych największych wrogów.

W tej chwili łatwiej jest zarządzać i wprowadzać zmiany na fanpage niż na stronie. Na stronach internetowych, zdarza się, że się nic nie dzieje – strona nie żyje. I to jest podstawowy błąd, którego radze unikać. Jeśli macie swoją stronę zarządzajcie nią, piszcie artykuły, dodawajcie zdjęcia, e-booki. Zobaczycie, jak to mocno procentuje. Kiedyś wystarczyło postawić stronę i przez lata wyglądała tak samo. Teraz taki model niestety nie działa.

Co zrobić, żeby stroną samodzielnie zarządzać?

Są dwie możliwości: stronę wykonuje nam firma i uczy nas samodzielnego jej edytowania albo wykonujemy ją sami. Tak, możemy zrobić stronę samemu, wszystko zależy, jak bardzo zaawansowany projekt nas interesuje. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Zależy Ci, aby przyciągać, zaangażować i mieć klientów?

DOŁĄCZ do mojego kursu do 31.05 promocja -45%

Tak więc mamy już dwa istotne argumenty przemawiające na korzyść strony internetowej: wiarygodność i niezależność.

Następną ważną rzeczą jest to, że fanpage i strona docierają do innej grupy ludzi. Każde z tych miejsc dysponuje innego rodzaju możliwościami i narzędziami, aby trafić do naszych potencjalnych klientów. Np. nasze posty na fanpage zobaczą tylko osoby, które są na Facebooku i np. polubiły naszego fanpage. Z kolei stronę możemy wypozycjonować i dać się odnaleźć np. poprzez Google. Ale to tylko podstawowe możliwości, jest ich sporo i warto z nich korzystać. O różnych możliwościach promowania naszej marki, wkrótce będzie oddzielny artykuł.

Podsumowując. Fanpage, jak i strona wzajemnie się uzupełniają. Bądźmy niezależni, ale współpracujmy z innymi, bo warto.

Czy wiesz, że nawet Facebook ma swoją firmową stronę internetową? Jeżeli strony internetowe nie byłyby ważne to czy dla Facebook’a nie wystarczyłby sam Fanpage?? Zerknij na firmową stronę Facebooka – kliknij TUTAJ.

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zbudować samodzielnie swoją stronę internetową – kliknij TUTAJ.

Opinia o kursie.

Jeszcze do niedawna nie wiedziałem co to elementor, jak samodzielnie zarządzać hostingiem i dlaczego dobrze określony cel jest tak ważny przy tworzeniu strony. Swoją stronę próbowałem już wcześniej zbudować na Wordpresie. Korzystałem z innych podpowiedzi, ale okazało się że wiedza która tam dostawałem to chaos. Dopiero teraz porządkuje wszystko. Poznaje elementora - super narzędzie. Idę krok po kroku wg wskazówek. Teraz juz wiem jak pisać teksty, o co chodzi z grafikami i po co nam SMART. Super szkolenia. Wiedza przekraczająca moje oczekiwania. Fajnie by było gdybyście bardziej rozbudowali podpowiedzi na temat wtyczek SEO. To dla mnie słaby punkt. Choć na start to i tak jest mega. Polecam! Powiem krotko nie żałuje ani poswieconego czasu ani wydanych pieniędzy.