Planowanie - Cykl Dobowy

W jakich godzinach w ciągu dnia najlepiej pracować, uczyć się?

Planowanie, Rozwój Osobisty i Organizacja -Sylvia Fiedler

Spis treści

Jak pracować, aby dużo osiągnąć, realizować swój plan i się nie przepracowywać?

Czy zdarza Ci się, że czujesz się bardzo zmęczony, a przed Tobą piętrzy się stos dokumentów, które trzeba ogarnąć? Czy czasami masz wrażenia, że dopada Cię chaos i nie wiesz co dalej zrobić?

Społeczeństwo i system etatowej pracy narzuciło nam pewne normy. Czy to jest dla nas dobre?

Pracujemy w określonych godzinach od-do i wymaga się od nas wówczas pełnego zaangażowania. A tymczasem nie jesteśmy robotami i wytężona praca non-stop przez wiele godzin, przynosi słabe efekty. Natomiast gdy zrobimy sobie przerwy i podzielimy naszą pracę na różne etapy w różnych godzinach – rezultaty będą dużo lepsze.

Warto planować i żyć na swoich zasadach, nie pod dyktando otoczenia, i ogólnie narzuconych norm.

Ogólnie narzucone normy wcale nie muszą być dobre – i kto powiedział, że musimy się ich trzymać?

Tutaj wspomnę, że nie jestem absolutnie typem coacha. Za to prowadzenie ponad 20 lat firmy wyrobiło we mnie nawyk strategicznego myślenia. Bardzo dobry nawyk – jeśli ktoś nie próbował – polecam. Natomiast inwestowanie i życie w różnych krajach – wyrobiło we mnie nawyk wolności i samodzielnego podejmowania decyzji. Im lepsza organizacja i dostosowanie jej do nas, tym lepsze daje to rezultaty.

Rytm Dobowy

Dawno temu – brzmi trochę jak wstęp z bajki ;), odkryłam, że planując w zgodzie z zegarem biologicznym, czyli porami dnia – możemy dużo więcej zrobić. Lepiej i szybciej się uczymy, a do tego jesteśmy mniej zmęczeni. Jak dla mnie warte zainteresowania. Oczywiście nie jest to moja odkrycie. Opracowałam natomiast kilka zasad, oraz indywidualne cykle naszej aktywności. Chcesz poznać swój cykl? Zapraszam na Warsztaty Rozwoju Osobistego, w prezencie Indywidualny Cykl Dobowy.

Rytm Dobowy - co to jest?

Rytm dobowy trwa 24h. W tym czasie oddziaływają na nas: światło naturalne, nasze hormony i inne procesy zachodzące w naszym organizmie. Decydują o naszej koncentracji, szybkości reakcji i zmęczeniu.

I zasada:

Godzina naszej pobudki ma bezpośredni wpływ na rozłożenie naszej aktywności w ciągu dnia. Dla każdej osoby największa aktywność może przypadać na inne godziny. Potocznie się mówi, że „śpiochy” osiągają mniej. Niekoniecznie tak jest. Często ich rytm dobowy, został im narzucony – a jest dostosowany do osób, które lubią wcześnie wstawać – dlatego osiągają gorsze wyniki.

II zasada:

Nasze zdolności rosną i maleją w ciągu dnia, przypomina to sinusoidę. Jeśli dobrze wykorzystamy nasz cykl, czyli zrobimy odpowiedni podział na pracę i odpoczynek – spożytkujemy mniej energii i osiągniemy więcej. Ciekawe jest to, że nasze cykle znacznie się różnią w zależności od tego, o której wstajemy.

III zasada:

Najlepszym rozwiązaniem jest wstawanie zgodnie z naszym zegarem biologicznym i dopasowanie do niego naszej aktywności. Zazwyczaj jest to przedział czasowy między 4 a 9 rano. Jest tutaj jednak pewna zasada – jeśli osoba, dla której dobrą porą na wstawanie jest godzina 5.00 – przesunie czas pobudki na 4:00 – jej organizm się przestawi i rytm dobowy nie zostanie zakłócony. Natomiast jeśli ktoś lubi wstawać o godzinie 9:00, a nagle zamieni to na godzinę 4:00 – rytm dobowy zostanie całkowicie zakłócony. Nie zawsze jednak możemy żyć w zgodzie z naturą. Jeśli musimy przestawić czas naszego wstawania, najlepiej robić to stopniowo.

IV zasada:

Wstawanie codziennie o tej samej porze, pozwala naszemu organizmowi na utrzymywanie cały czas tego samego cyklu. Jeśli się do niego dostosujemy i dobrze zorganizujemy nasz dzień, większość zadań wykonamy bez problemu i nie będziemy zmęczeni. Z kolei, jeśli pracujemy albo uczymy się w okresie spadku koncentracji – niestety wyniki mogą być słabe. Najgorzej mają w tej sytuacji osoby pracujące na trzy zmiany – ich rytm jest rozregulowany i mogą czuć ciągłe zmęczenie.

4 fazy - cykl rytmu dobowego:

Podział naszego dnia wygląda różnie w zależności od godziny, o której wstajemy. Wyżej wymienione fazy występują o różnych godzinach. Chcesz sprawdzić, jak to wygląda u Ciebie? Może warto coś zmienić, poprawić i osiągać lepsze rezultaty. Zapraszam do przetestowania i pobrania indywidualnego rytmu dobowego zgodnego z Twoją godziną porannej pobudki.

Każdy z nas ma lepsze i gorsze godziny na koncentrację i naukę. Nie jesteśmy wstanie przez 24h, maksymalnie koncentrować się nad zadaniem, które wykonujemy. Warto o tym pamiętać. Czasami 10 minut kreatywnej pracy/nauki może dać lepsze wyniki niż np. 3 h ślęczenia nad tematem.

Czy zdarzyło Ci się coś robić, pół dnia a efekty były mizerne? Z kolei na drugi dzień – eureka! Przyszło olśnienie – i coś, co było trudne dnia poprzedniego, na drugi dzień okazało się całkiem proste, a na dodatek zrobiłeś to w bardzo krótkim czasie?

Chcesz osiągać lepsze wyniki i dobrze planować? Zapraszam TUTAJ.

Witam wszystkich 😀 Polecam serdecznie współpracę z Sylwią👌 Jest świetną obserwatorką i pomocną osobą, działająca z sercem. Krótkie ankiety które tworzy, przemienia w pomocne diagramy i wykresy dla indywidualnych osób. Wykres pracy z czasem i moją kreatywnością, uporządkował mój sytem pracy i odpoczynku. Dziękuje Sylwia xx
Kurs online - cel, planowanie, marketing, marka i social media.

Sławek

Każde szkolenie motywuje do przechodzenia do następnego kroku. Dużo tutaj ćwiczeń, które  pokazują w jakim miejscu teraz jesteśmy. Szkolenia dały mi dużo podpowiedzi, co robiłem źle, a co dobrze.  
Jestem w stanie teraz zorganizować sobie lepiej  czas, nawet ten codzienny, czyli domowe życie.
Warsztaty dały mi ogromnego kopa i motywację. Polecam każdemu, kto chce coś zmienić w swoim życiu.

Zmiany na Facebook 2021

Facebook w 2021 roku, czyli co warto wiedzieć? Facebook 2021 – zmiany są stopniowo wprowadzane przez cały rok. Niektóre mogą nas rozczarować, inne dają coś

Czytaj więcej »