Świat w czasie kryzysu - dla kogo biznes online?​

Świat się zmienił, jak sobie z tym poradzić?

Świat w czasie kryzysu - dla kogo biznes online?​

Dlaczego niektórzy myślą, że nie nadają się, aby być sobie szefem? Zapraszam Cię do świata biznesu widzianego moimi oczyma.

Prowadzenie własnego biznesu nauczyło mnie wielu rzeczy. Nie obyło się oczywiście bez wpadek i pomyłek. Niektórzy szczycą się tym, iż ich działania od samego początku przynosiły zyski, a z płynnością finansową nigdy nie mieli problemów. Ja do takich osób nie należę. Z pewnością, mogłam niektórych rzeczy uniknąć i dokonać innych, lepszych wyborów. Ale na tamtym etapie mojej drogi, zwyczajnie nie miałam wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Czy żałuję? Nie! Każdy z moich błędów ostatecznie doprowadził mnie do miejsca w którym jestem. Ważne jest, aby się nie poddawać i próbować. Sto razy nam nie wyjedzie, ale sto pierwszy okaże się strzałem w dziesiątkę. Cóż, można też nie podejmować ryzyka i uniknąć w ten sposób smaku porażki… ale i jednocześnie szansy na wygraną.

Ciekawe jest to, że jak byliśmy dziećmi to każdy z nas mimo upadków i zbitych kolan, wytrwale uczył się jeździć na rowerze. Pytanie, dlaczego w życiu dorosłym tak trudno nam się pogodzić z porażkami, że czasami, aby ich uniknąć, wolimy nie podejmować żadnych działań. A może strach przed nieznanym jest, aż tak ogromny, że wolimy się wycofać?

Jakie lekcje dało mi życie, oprócz tego, że przegrana to tylko jeden z etapów? Nauczyłam się między innymi, że dywersyfikacja jest jedną z ważniejszych strategii rozwoju w biznesie. Co tutaj konkretnie mam na myśli? Jeśli to, co robimy, podpieramy na kilku filarach, to nawet gdy jeden lub kilka jest osłabionych, całość nie runie. Nasze życie i finanse warto opierać na solidnych fundamentach i kilku kolumnach. Jak to się ma do dzisiejszej rzeczywistości?

Czy to jest dobry moment do zbudowania filaru? Otaczający nas teraz świat i zmieniająca się rzeczywistość motywuje do zweryfikowania naszych działań i podejmowania nowych decyzji. Warto tak właśnie na to spojrzeć, że jest to motywacja do podejmowania nowych decyzji, a nie traktować kryzysu jako usprawiedliwienie przed nierobieniem niczego. Mamy idealny moment, aby wystartować i zaistnieć w świecie online.

Sprzedaż przez internet ogromnie wzrosła i ten trend będzie się powiększał. I bez względu na to, czy mamy swoje biznesy w świecie realnym i chcemy je przenieść do wirtualnego, czy też stworzyć coś od podstaw, teraz jest dobra chwila na zbudowanie takiego właśnie filaru. Wykorzystajmy ten okres na wdrażanie odmiennych od dotychczas stosowanych metod marketingu, sprzedaży i dystrybucji naszych produktów. Stwórzmy biznes online od podstaw, albo przekształćmy, to co do tej pory robiliśmy.

Od dawna mówi się, że firma, żeby istnieć, musi być w internecie. Jak dotąd niektóre branże się przed tym broniły, a inne traktowały to tylko jako uzupełnienie swojej działalności. W związku z tym nasuwa się pytanie: Jaki biznes warto prowadzić w świecie online, a jaki niekoniecznie? Czy w ogóle ja mam szansę tutaj zaistnieć?

Pierwsza i chyba najważniejsza rzecz:

Internet daje niesamowite możliwości dotarcia ze swoimi produktami i usługami do klientów z całego świata.

Nie mamy tutaj żadnych ograniczeń, wszystko zależy od naszej formy przekazu i promocji. Mamy do dyspozycji największy rynek zbytu z możliwych!

Po drugie:

Ważny jest pomysł. Można postawić na coś innego, wyjątkowego niż mają wszyscy.

Ale można też nasz obecny produkt/usługę w sposób interesujący ubrać i zaprezentować. Z jednej strony konkurencji może być sporo, ale z drugiej strony to ogromny rynek zbytu i każdy ma szansę tutaj sprzedawać.

Gdzie szukać pomysłu na biznes online?

Co zrobić, aby biznes stacjonarny zaistniał w świecie wirtualnym? Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, co umiemy i na czym się znamy? Oczywiście, jeśli mamy jakąś pasję, ale jeszcze nie czujemy się w tej dziedzinie ekspertem, możemy ją rozwinąć. Jednym słowem w biznesie online bardzo dobrze sprawdzają się pomysły oparte o rzeczy, które lubimy robić.

Warto też śledzić trendy, jakie są na świecie, nie kopiować jednak gotowych już rozwiązań, ale inspirować się i tworzyć własne. Powinniśmy znaleźć swoje mocne strony, przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia, czasami się douczyć i wkroczyć na nową drogę. A wierzcie mi, każdy ma na swoim koncie coś inspirującego, czym może się podzielić, trzeba tylko to odnaleźć, czasami zmodernizować, nieco zmodyfikować.

Bywa też tak, że jedna forma naszej działalność może natchnąć nas do zupełnie czegoś nowego. Tak też było u mnie – inwestowałam (i nadal inwestuję) na rynku nieruchomości, co stało się inspiracją do stworzenia kursów online o skutecznym inwestowaniu. Z kolei moi klienci biznesowi (prowadzę też studio marketingowo-reklamowe Draft) często prosili o pomoc w promowaniu się na mediach społecznościowych, to zrodziło kolejny pomysł i powstał projekt: „Rozwiń skrzydła i osiągnij sukces w świecie online”.

Pamiętajcie, warto uważnie obserwować otoczenie i doceniać to, co robimy i umiemy. Doceniajcie siebie samych i waszą wiedzę oraz umiejętności! Wokół jest wiele możliwości i okazji.

Co, jeśli nie jestem specjalistą od social mediów?

No i dobrze! Dobra wiadomość: nie musisz być, od samego początku w tym fachowcem. Trochę gorsza informacja: musisz jednak opanować niektóre rzeczy, aby samodzielnie zarządzać swoim biznesem w sieci. Masz tutaj dwie opcje nauczyć się tego, co niezbędne dla twojego biznesu albo zlecić to firmie. Jak to ja mówię, najważniejsze są dobrze przygotowane fundamenty, a później możemy się dokształcać, poszerzać wiedzę i zdobywać nowe doświadczenia.

Dlaczego odpowiednio przygotowane filary to podstawa sukcesu w świecie online?

Ujmę to w ten sposób: jeśli maszyna składa się z kilku trybików, ale nie wszystkie dobrze działają, to czy ów mechanizm ma szansę na poprawne funkcjonowanie? Dokładnie tak samo jest w biznesie online, żeby był skuteczny, czyli żeby sprzedawać i zarabiać, musi być odpowiednio od samego początku zaprojektowany. Przykładowo, jeśli np. robisz kampanie reklamowe, ale nie wiesz jak je targetować i optymalnie dobrać konsumentów, nie umiesz dotrzeć do grupy odbiorców, to efekty będą mizerne. A może tworzysz świetne teksty i grafiki, ale nie wiesz gdzie je umieszczać itd.

I słuchajcie, prawda jest taka, że sprzedać można wszystko. Oczywiście towar/usługa powinna być dobrej jakości i dawać konkretną wartość. Ale tylko od nas zależy czy sprzedamy jeden, kilka produktów, czy zbudujemy swoją markę i która będzie osiągać świetną sprzedaż przez lata. Dlatego zawsze podkreślam, że biznes online to całość składająca się z kilku różnych filarów. Gdy się od początku dobrze opracuje fundamenty, to nasz biznes można rozwijać i z pewnością na nim zarabiać.

Dla uspokojenia powiem, że każdy może opanować wiedzę socjal media marketingu i samemu zarządzać swoim projektem. Oczywiście poziom owej wiedzy może być bardzo różny. Zresztą jak w każdej dziedzinie życia i biznesie, przez cały czas pogłębiamy nasze umiejętności. Jeśli czegoś nie wiemy i nie chcemy się tego uczyć, zlecamy innym i tak to po prostu działa.

Czy każdy biznes online przetrwa próbę czasu?

Jak długo będziemy na rynku? Biznes nie wyszedł? Nie poddawaj się! Pamiętaj, że historie wielkich sukcesów często rozpoczynały się od porażek. Warto się uczyć nie tylko na swoich błędach, ale od innych, którzy odnieśli sukces. Prowadzenie biznesu to także obserwowanie konkurencji. Ważne, aby wyciągać wnioski, nabierać doświadczenia i próbować dalej. Udany plan wirtualny to realne zyski i aby je osiągnąć, warto od samego początku dobrze zbudować podstawy naszego biznesu, podeprzeć go na solidnej konstrukcji.

Ogólnie rzecz biorąc, warto się zastanowić, co umiemy i jakie daje nam to możliwości. Jest teraz bardzo dobry czas na poszerzanie wiedzy, którą później można przekuć w formę biznesu. Najważniejsze to działać. Pomysły często rodzą się w najmniej oczekiwanym momencie. I pamiętajcie, nikt z nas nie jest perfekcyjny, błędy to naturalna kolej rzeczy i wszyscy je popełniają. Największym jednak błędem jest brak podejmowania działań.

Życzę, aby każdy z nas się odnalazł w tej nowej teraźniejszości. To, czego się teraz nauczymy, co stworzymy i przygotujemy, z pewnością zaprocentuje dla nas teraz i w przyszłości. Bo pamiętajcie, świat online nie zniknie, jak już to będzie się tylko coraz bardziej rozwijał. I to, co kiedyś wydawało się fikcją literacką np. sprzedaż mieszkań, domów czy samochodów za pomocą internetu, teraz jest faktem. Czasy się zmieniają, warto być aktywnym graczem.

Życzę Ci wiary w siebie i chęci do działania – Sylvia

———————-
Chcesz dołączyć do Grupy Biznes w Remoncie 2021? Kliknij TUTAJ