Facebook w 2021 roku, czyli co warto wiedzieć?

Facebook 2021 - zmiany są stopniowo wprowadzane przez cały rok. Niektóre mogą nas rozczarować, inne dają coś w zamian a jeszcze inne można wykorzystać.

Facebook 2021

I. Rewolucja mobilna trwa

Facebook dostosowuje się bardzo szybko do zmieniającej rzeczywistości. Warto jednak pamiętać, że to co dziś możemy nazwać „hot” za parę lat może być „passe” i odwrotnie. W dość bliskiej przeszłości, jeden błąd kosztował właściciela portalu sporo. Za późno dostrzegł, że czas przechodzenia na mobile już się rozpoczął. Swój błąd naprawił szybko – 2 lata po pojawieniu się Instagrama kupił go za miliard dolarów.

II. Czy nowy interface fanpaga jest dla nas lepszy?

Nowy wygląd stron przypomina prywatny profil. Czyżby intencją Facebooka było zatarcie różnicy między zwykłymi użytkownikami a firmami? Możliwe jest też, że Mark chciał w ten sposób podkreślić, że nasze działania mają przede wszystkim skupiać się na budowaniu relacji?

III. Zniknie przycisk „like”

Facebook 2021

Jest to jedna z istotniejszych zmian. Przycisk „Lubię to” zniknie za stron na Facebooku. To samo dotyczy licznika tych polubień. Jeśli czytasz o tej zmianie po raz pierwszy i czujesz, że Twoje wysiłki budowania społeczności mają ulec destrukcji, mam dla Ciebie kilka słów na pocieszenie. Zamiast tego zostanie położony nacisk na „obserwujących”.

Warto wiedzieć, że algorytm Facebooka osobom “lubiącym” niekoniecznie pokazywał Twoje posty. Czy ktoś jest tym faktem zaskoczony? A może już wcześniej zauważyłeś, że to nie działa?

W tej sytuacji to może być dość logiczny ruch, bo wiele stron zbiera polubienia, ale nie przekłada się to na interakcję z użytkownikami portalu. Teraz Facebook jeszcze większy nacisk położył na obserwatorów, eliminując lajki strony.

Wiemy już, że lajkujący i tak nie odgrywali większej roli w dystrybucji treści. Nowe zasady, kładą nacisk na zdobywanie REALNYCH fanów i prawdziwych obserwatorów.

Z tym, że trudno powiedzieć, czy sam Facebook pozwoli na zwiększenie zasięgów organicznych. Z pewnością warto te zmiany obserwować i szukać nowych rozwiązań.

Zapraszam Cię do Grupy – Biznes w Remoncie 2021, gdzie dyskutujemy na różne tematy.

IV. Sesja Q&A

Kolejna zmiana, która ma na celu zwiększyć interakcje to nowy format pytań i odpowiedzi. Od teraz każdy właściciel strony będzie mógł zorganizować własną sesję Q&A, która po 24h automatycznie się zakończy. Daje to możliwość zadawania pytań przez użytkowników. Nawiązuje do rozwiązania, które należy do popularnego YouTube.

V. Przebudowanie News Feed czyli „tablicy”

Dla tych, co nie wiedzą, o czym mowa, już wyjaśniam. Opisując to w sposób obrazowy – jest to największa, środkowa tablica, która wyświetla się nam zaraz po zalogowaniu na nasz profil na Facebooku. Można inaczej powiedzieć, że jest to główne, a przede wszystkim pierwsze miejsce „spotkań z innymi”.

I tutaj istotne jest to, że na news feedzie nie znajdziemy wszystkich publikacji, z obserwowanych przez nas stron, czy też od naszych znajomych, czy też z Grup. To, co się nam ukazuje dobierane jest na podstawie m.in. naszych zainteresowań, częstotliwości interakcji, czy kontaktu ze znajomymi.

Uwaga to się ma zmienić! Facebook rozpoczął testy obejmujące bezpośrednie ankiety dotyczące typów postów, które chcemy zobaczyć, czy to od znajomych, grup czy stron. Facebook przyjrzy się również innym sygnałom, takim jak listy bliskich znajomych lub ulubionych, aby określić, które typy postów mają priorytet w kanale aktualności. 

Jakie to faktycznie będą zmiany i czy dla nas lepsze? Zobaczymy. Na te i inne tematy rozmawiamy na Grupie – Biznes w Remoncie. Jeśli chcesz dołączyć KLIKNIJ TUTAJ.

Gigant mediów podkreśla, że to dopiero początek nowości, które cały czas wprowadza. Szczegółowo o wszystkich zmianach można przeczytać w centrum pomocy facebooka.